Co powinien zrobić wychowawca przed przystąpieniem do pracy?
Przed przystąpieniem do pracy każdy wychowawca zobowiązany jest:
- do zapoznana się z obowiązującymi przepisami i instrukcjami dotyczącymi zachowania bezpieczeństwa na kolonii,
- do podpisania deklaracji, iż znane mu są przepisy normujące sprawę bezpieczeństwa życia i zdrowia powierzonych mu dzieci i młodzieży i że zobowiązuje się do ich przestrzegania.
Jeśli wkrótce po raz pierwszy zostaniesz wychowawcą kolonii, obozu lub półkolonii warto żebyś zapoznał się ze standardowym zakresem czynności i obowiązków wychowawcy.
Zakres czynności i obowiązków wychowawcy
Zakres czynności wychowawcy:
- Wychowawca sprawuje opiekę nad grupą dzieci – odpowiada za ich bezpieczeństwo, wygląd, higienę, zdrowie i wychowanie.
- Jest bezpośrednim opiekunem i organizatorem czasu powierzonych mu dzieci, zastępuje im rodziców.
- Wychowawca powinien poznać dzieci przed wyjazdem na placówkę kolonijną.
- Współpracuje ściśle z lekarzem i higienistką, przeprowadza codzienne obserwacje stanu zdrowia i samopoczucia dzieci.
- Organizuje i prowadzi zajęcia w swojej grupie.
- Wychowawca prowadzi dziennik zajęć swojej grupy.
Do obowiązków wychowawcy należy:
- Znajomość i systematyczne przestrzeganie zasad i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Kontrola miejsc zajęć uczestników (terenu, budynku, pomieszczeń) oraz dróg do nich prowadzących, w szczególności sprawdzenie, czy ich aktualny stan odpowiada wymogom i przepisom z zakresu bezpieczeństwa i higieny.
- Kontrola wyposażenia i stanu urządzeń technicznych, instalacji, sprzętu.
- Kontrola zaopatrzenia uczestników w odpowiednią odzież i sprzęt zapewniający bezpieczeństwo, w czasie wycieczek, rajdów i kąpieli.
- Usunięcie wszelkich dostrzeżonych braków i usterek, jeżeli usunięcie ich we własnym zakresie jest możliwe. Niezwłoczne. zgłoszenie kierownictwu placówki wszelkich spostrzeżonych braków i błędów zagrażających zdrowiu i życiu dzieci.
- Natychmiastowe przerwanie zajęć, gdy stan terenu, budynku, pomieszczenia, sprzętu, instalacji, materiału zagraża uczestnikom, pracownikom lub innym osobom.
- Planowe i okolicznościowe, teoretyczne i praktyczne zapoznawanie uczestników z warunkami i wymogami bezpieczeństwa i higieny, pouczenie o istniejących i mogących zaistnieć niebezpieczeństwach.
- Włączenie uczestników do działalności na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny w placówce i środowisku.
- Kontrola przestrzegania przez uczestników obowiązujących regulaminów zajęć, zachowania, oraz nadzór i czujność podczas podróży, zajęć, ćwiczeń, wycieczek, kąpieli i plażowania w celu wyeliminowania w porę przejawów działania nieostrożnego lub niezgodnego z wymogami bezpieczeństwa i higieny.
- Natychmiastowe udzielenie lub zapewnienie uczestnikowi pierwszej pomocy i dalszej opieki w razie nieszczęśliwego wypadku, powiadomienie o wypadku kierownika placówki lub osoby zastępującej kierownika, przeciwdziałanie ujemnym skutkom wypadku i podjęcie innych niezbędnych środków.
Pracę wychowawcy wypoczynku można porównać trochę do roli rodzica, który sprawuje opiekę nad swoimi dziećmi i dba o to by były bezpieczne, rozwijały się i były szczęśliwe.
Trzymamy kciuki za Wasze pierwsze kolonie i obozy! Powodzenia:)